Gdy boli nadgarstek, sprawność całej ręki jest ograniczona, a to oznacza problemy w codziennym funkcjonowaniu. W Centrum Fizjoterapii Manualmed staramy się efektywnie wspomóc leczenie i przyspieszyć powrót do zdrowia poprzez odpowiednio dobrane do typu urazu i stanu zdrowia danej osoby zabiegi oraz ćwiczenia wykonywane pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty.
Ćwiczenia funkcjonalne, terapia manualna, fala uderzeniowa i inne zabiegi mają za zadanie poprawić ruchomość w stawie nadgarstkowym, uelastycznić mięśnie, a przede wszystkim zniwelować dolegliwości bólowe. By skrócić czas terapii i szybciej odczuć poprawę, w ramach uzupełnienia terapii, zachęcamy naszych podopiecznych do dodatkowych samodzielnych ćwiczeń w domu.
Łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta i grochowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata – 8 kości w dwóch szeregach, kompleks więzadeł wewnętrznych i zewnętrznych – tak w dużym uproszczeniu zbudowane są nasze nadgarstki.
W rzeczywistości struktura łącząca przedramię z ręką ma dużo bardziej skomplikowaną budowę anatomiczną, umożliwiającą ruchy wyprostu oraz zgięcia promieniowego i łokciowego. Jeden z najbardziej złożonych stawów w ludzkim organizmie narażony jest na urazy oraz kontuzje.
Urazy nadgarstka to jeden z najbardziej spotykanych problemów zdrowotnych w obrębie dłoni, z którym pacjenci zgłaszają się po pomoc do naszej placówki.
Bóle w nadgarstku spowodowane są m.in.:
• przeciążeniem mięśni i ścięgien na skutek powtarzających się sekwencji ruchów np. przy wkręcaniu śrubek, kierowaniu samochodem, pisaniu na komputerze,
• urazami, złamaniami nadgarstka,
• zmianami zwyrodnieniowymi,
• stłuczeniami, stanami zapalnymi,
• chorobami np. chorobą reumatyczną,
• niestabilnością nadgarstka.
Najczęstszymi diagnozowanymi schorzeniami związanymi z nadgarstkiem są: