Skręcenie stawu skokowego to bardzo częsty uraz występujący zarówno w życiu codziennym jak i podczas uprawiania większości dyscyplin sportowych.
Naprawdę niewiele potrzeba, by go doświadczyć. Wystarczy źle postawić stopę, spaść z krawężnika, czy ze schodów, nieodpowiednio upaść na podłoże po wyskoku, czy potknąć się o nierówny chodnik.
Natychmiastowo wdrożona rehabilitacja stawu skokowego (w większości przypadków najlepiej od dnia powstania urazu) pozwala na szybkie zniwelowanie obrzęku, uporanie z dolegliwościami bólowymi, zwiększenie zakresu ruchu i powrót do sprawności kończyny. Dodatkowo w końcowej fazie rehabilitacji wzmocnienie mięśni poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia znacznie zmniejszy ryzyko doznania podobnych urazów w przyszłości.
Nasi fizjoterapeuci do każdego pacjenta
podchodzą w sposób indywidualny – zanim dobiorą odpowiednie zabiegi przeprowadzają
konsultację, weryfikację dokumentacji medycznej i sprawdzenie manualne – oceniając
przede wszystkim aktualny stan zdrowia i kondycję organizmu pacjenta.
Na tej podstawie dostosowują zabiegi,
których celem jak najszybszy powrót do zdrowia przy zachowaniu maksymalnego
bezpieczeństwa stosowanej terapii.
Fizjoterapia pooperacyjna wpływa na:
• przeciwdziałanie bólowi,
• przyspieszenie gojenia się ran i zrostu tkanek
• zapobieganie zanikom mięśni,
• zniwelowanie obrzęków pooperacyjnych i stanu zapalnego,
• poprawę funkcjonowania układu krążenia,
• zapobieganie powstaniu blizn i zakrzepów
• wzmocnienie oraz stabilizację mięśni i stawów,
• przywracanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach.
Długie unieruchomienie nie tylko nie sprzyja zdrowiu, ale ogranicza pracę mięśni doprowadzając stopniowo do ich zaniku. W konsekwencji wpływa to na utrwalanie niewłaściwych wzorców ruchowych, co z kolei może powodować powstawanie zrostów i napięć w obrębie całego ciała. Fizjoterapia po zabiegu chirurgicznym i fizjoterapia po urazach są jednym z podstawowych i najważniejszych sposobów przywracania organizmu do dawnej sprawności.
każda interwencja chirurgiczna w obrębie narządu ruchu wymaga zastosowania zabiegów fizjoterapeutycznych jako obowiązkowego elementu leczenia i powrotu do zdrowia oraz sprawności pacjenta.